Odpowiedź w sprawie spółki zarządzającej portem lotniczym
Zgadzamy się z Panem, że z końcem roku 2015 kończy się umowa z przewoźnikiem lotniczym SprintAir S.A.
Nie możemy się jednak zgodzić z Pana zarzutem na temat rozmów samorządu z przewoźnikami lotniczymi. Na jakiej podstawie twierdzi Pan, że władze samorządowe nie starają się pozyskać przewoźników lotniczych?
W sprawie zadań spółki „Lotnisko Zielona Góra/Babimost sp. z o.o. w Zielonej Górze” uprzejmie prosimy kontaktować się ze spółką „Lotnisko”. Jest ona samodzielnym podmiotem gospodarczym i chętnie odpowie na Pana pytania.
Czy słusznym jest Pana twierdzenie, że nowo otwarte porty lotnicze mają większe sukcesy niż port lotniczy Zielona Góra/Babimost? Prosimy o podanie nazw tych portów.
Port lotniczy Radom nie odnotował jeszcze spektakularnego sukcesu, jakim jest start i lądowanie samolotu regularnego przewoźnika lotniczego. Proszę wziąć pod uwagę środki finansowe jakie poniósł port lotniczy Radom i porównać je do nakładów jakie zostały poniesione w porcie lotniczym Zielona Góra/Babimost.
Port lotniczy Zielona Góra/ Babimost jest zarządzany przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”. Porozumienie pomiędzy Województwem Lubuskim a PPL mówi o inwestycjach, jakie należy wykonać aby dostosować port do spełnienia warunków bezpieczeństwa wymaganych przez ULC i ICAO. Gotowość portu do obsługi odpowiedniej liczby pasażerów rozpocznie się w okresie jesiennym 2015 r. po zrealizowaniu ostatniego zadania związanego z budową hali kontroli przylotów. W tej chwili w IEG nie ma możliwości bezpiecznego odprawienia, w odlocie i przylocie samolotu kodu C. Od jesieni zeszłego roku działa ILS, który warunkował pozyskanie przewoźników lotniczych.
W związku z tym, że Województwo Lubuskie otrzymało lotnisko od Skarbu Państwa w darowiźnie w roku 2010 i nie posiadamy pełnej wiedzy na temat rozmów zarządzającego lotniskiem przed tym rokiem, będziemy wdzięczni za udostępnienie skanu zapytania jakie przesłał Pan do Ryanair, i odpowiedzi jaką Pan uzyskał. Na tej podstawie będziemy mogli poprosić PPL o ustosunkowanie się do tych pism.
Pozdrawiam,
Michał Iwanowski
Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego
Inne odpowiedzi
1) Najbliższe plany województwa lubuskiego :
· Sformułowanie nowej umowy partnerskiej pomiędzy województwem lubuskim a PPL jako zarządzającym portem lotniczym Zielona Góra/Babimost.
· Rozmowy z przewoźnikami lotniczymi w sprawie połączeń lotniczych z lotniska
Zielona Góra/Babimost przy wsparciu zarządzającego portem (PPL).
· Rozmowy z touroperatorami i przewoźnikami charterowymi.
2) Na pytanie o ile tańsze byłyby bilety lotnicze gdyby połączenia odbywały się z Babimostu do portu w Modlinie należy zadać sobie pytanie ile osób chciałoby z takiego połączenia skorzystać. Czy czas połączenia zrekompensuje cena?
3) Czy możliwe jest też próbne uruchomienie takich połączeń?
Nie ma możliwości uruchomienia próbnego połączenia z lotniska Zielona Góra/Babimost do portu lotniczego Modlin.
4) Czy możliwe jest wyczarterowanie większego samolotu i zaoferowanie niższych cen połączeń?
Województwo Lubuskie nie rozpatruje takiej możliwości. Przewoźnik charterowy nie może obsługiwać regularnych połączeń. Na taką okoliczność musi uzyskać zgodę ULC i wtedy to połączenie nie jest już charterowe.
5) Czy możliwe jest uruchomienie bazy takiego samolotu w Zielonej Górze?
Województwo Lubuskie rozmawiając z przewoźnikami proponuje założenie bazy na lotnisku Zielona Góra/Babimost.
6) Czy możliwa jest rozbudowa siatki połączeń o kolejne kierunki?
Tak, istnieje możliwość rozbudowy siatki połączeń o kolejne kierunki. Prowadzone są rozmowy z przewoźnikami.
7) Jakie są Państwa opinie na temat wprowadzenia połączenia kolejowego do portu lotniczego w Zielonej Górze- Babimoście?
Do portu lotniczego nie ma połączenia kolejowego i Województwo Lubuskie nie planuje budowy linii kolejowej do portu w Babimoście.
8) Ilu pasażerów korzysta z dojazdu do samolotów - autobusem? Ile tych biletów się sprzedaje? Jakie są możliwości dodania połączenia autobusowego do pobliskiej stacji kolejowej w ofercie sprzedaży? Być może zainteresowało to by pasażerów?
W sprawie korzystania z autobusu dowożącego pasażerów do portu lotniczego proszę zwrócić się do przewoźnika. Województwo Lubuskie nie prowadzi takiej statystyki.
9) Czy nie sądzą Państwo że port lotniczy w Babimoście powinien być także obsługiwany przez zwykłą komunikację publiczną- na tej trasie kursują liczni inni przewoźnicy prywatni.
Kiedy możemy liczyć na taką ofertę do Warszawy jak na trasie do z Warszawy do Rzeszowa?
Organizacja przystanków lub dworców kolejowych oraz autobusowych leży w gestii przewoźników a nie zarządzającego portem lotniczym lub samorządu terytorialnego.
Komentarze
Prześlij komentarz