Petycja do władz woj. lubuskiego o kształcenie w kierunkach lotniczych

Szanowni Państwo, Jako ekonomista transportu widzę nieużywane lotnisko koło Zielonej Góry, oraz uczelnię wyższą. Kiedyś obie te rzeczy połączono i w Sulechowie kształcono kadry do obsługi portów lotniczych. Dziś już tego kierunku brak.



Dlaczego nie zrobić w Zielonej Górze kierunków studiów wyższych związanych z lotnictwem? Na lokalnym lotnisku niewiele się dzieje. Jak obliczałem, dotacje do jego utrzymania w ciągu ostatnich 5 dekad to około miliard złotych. Lotnisko jest z pewnością potrzebne, ale jest też bardzo drogie w utrzymaniu, zwłaszcza że od lat brakuje pomysłu na jego ożywienie komercyjne (jest to ostatni regionalny państwowy port lotniczy w Polsce, wszystkie inne już zreformowano). 

Władze regionu powinny wzorem Rzeszowa podjąć wysiłki by wykorzystać lotnisko w celach edukacyjnych: kształcenia pilotów, pracowników obsługi, mechaników. 

Możnaby kształcić w takich branżach jak:

-Lotnictwo i kosmonautyka (wzorem Politechniki Rzeszowskiej)
- utrzymanie portów lotniczych
- zarządzanie portami lotniczymi
- obsługa portów lotniczych
- obsługa naziemna statków lotniczych
- rodzaj wyższych studiów w kierunku technik- awionik. Rodzaj kierunku mechanika i budowa maszyn ze specjalnością lotnictwo. 

Przypomnę że na lotnisku jest nieuzywany hangar, którym była zainteresowana firma Linetech. Czy władze mogłyby się porozumieć z tą firmą aby utworzyć w Babimoście ośrodek kształcenia techników lotniczych lub inny ośrodek dydaktyczny, celem kształcenia studentów kierunku lotnictwo? Nieopodal, w Powodowie, kształci się techników- awioników.

Proszę o wdrożenie mojej petycji w życie. Bardzo się cieszę że moje inne pomysły na nowe kierunki kształcenia na tutejszej uczelni zostały wdrożone. Sądzę że nowe kierunki związane z lotnictwem mają szansę się przyjąć w skali kraju i przyciągną licznych studentów z całej Polski.
Pozdrawiam,
Adam Fularz
ekonomista transportu

Komentarze

Popularne posty